Události 14. dubna 2021 Blog

Jak vyrábět efektivněji s pomocí integrovaných softwarových řešení? V řadě společností, které vyvíjejí a vyrábějí spotřební zboží, díly a komponenty pro automotive či letecký průmysl, nebo technologie a nástroje  pro jejich výrobu, postupně nasazovali a nasadili systémy pro podporu plánování a řízení výroby, pro konstrukci, simulaci a  optimalizaci výrobku, pro TPV včetně programování NC strojů, pro podporu procesů, správu a řízení projektů a další.  Do jejich implementace investovali nemálo času a finančních prostředků, ale s výsledným fungováním nejsou zcela spokojeni.

Při diskuzích s manažery společností slýcháme:

„Investovali jsme velké částky do informačních systémů, máme ERP, PLM, CAD, CAM, MES a stále nevidíme ty světlé zítřky, které nám dodavatelé slibovali.“

V čem je problém? Řešení je poměrně jednoduché, stačí malá úprava v textu na ERP+PLM+CAD+CAM+MES. Implementace těchto vazeb už tak úplně jednoduchá není, vyžaduje zkušeného integrátora a peníze, ale přínos ze synergie propojených systémů proti systémům pracujícím „na svém písečku“ je nepřehlédnutelný.

Pokusím se na několika příkladech demonstrovat přínosy integrace. V příkladech byly použity systémy EasyTechnology, EasyPLM, Autodesk Inventor a Inventor HSM.

 

Přenos kusovníků z Inventoru do EasyPLM

Řešení propojení struktury výrobku z CAD do PLM systému nejenže výrazně šetří čas potřebný pro přenos informací  do informačního systému, ale eliminuje i příležitosti vzniku chyb, které zákonitě vznikají při klasickém ručním zpracování. Systém EasyPLM navíc komunikuje i s ERP systémem firmy, tedy umožňuje provázat informace z ERP do PLM a zajistit tak potřebné informace o cenách, skladových zásobách, dodacích termínech atp. k jednotlivým komponentům, materiálům a polotovarům pro konstrukční týmy. Efektem pak není jen jednoznačně správný návrh s informacemi dostupnými v PLM i ERP systému, a to včetně přístupu k projektové a výrobní dokumentaci,  ale také další  přidaná hodnota – optimalizace výrobku s ohledem na dostupnost komponent, ceny aj. dle preferencí výrobce. A s redukcí vícenákladů z důvodu chyb při komunikaci o změnách a úpravách přes celý řetězec  vývoj-TPV-výroba-odbyt-servis.

 

Ukázka integrace EasyPLM s MS Office

Ukázka-integrace-EasyPLM-s-MS-Office
Ukázka integrace EasyPLM s MS Office

Pro uživatele kancelářských aplikací je PLM systém s integrací do jejich Office nástrojů tím jednoduchým a efektivním řešením k vytváření, změnám a řízení všech dokumentů spojených s projektem či zakázkou. A díky integraci s poštovními klienty pak i zajištěním informací o probíhajících změnách a jejich řešení.

 

Knihovna nástrojů Inventor HSM propojená s modulem výdejna ERP systému EasyTechnology

Knihovna nástrojů Inventor HSM propojená s modulem výdejna ERP systému EasyTechnology
Knihovna nástrojů Inventor HSM propojená s modulem výdejna ERP systému EasyTechnology

Inventor HSM je výkonným nástrojem pro tvorbu CNC programů pro technologie 2,5 D až 5-ti osého obrábění. Díky integraci s CAD funguje efektivně ve workflow PLM systému EasyPLM, ale lze jej snadno napojit i na modul evidence nářadí v ERP systému a pak využívat ty nástroje, které jsou v daný čas k dispozici pro výrobu.

 

 Technologický postup v ERP systému a NC program s nástrojovým listem z Inventor HSM

Technologicky-postup-v-ERP-systemu-a-NC-program-s-nastrojovym-listem-z-Inventor-HSM
Technologický postup v ERP systému EasyTechnology a NC program s nástrojovým listem z Inventor HSM

Díky PLM a ERP systému má technolog k dispozici pokročilé nástroje pro efektivní tvorbu technologických postupů. Pro uživatele je důležité, že po vytvoření programu v Inventor HSM jsou veškeré výstupy svázány s konkrétním výrobkem a zakázkou, a jsou dostupné v informačním systému pro ty, kdo je aktuálně potřebují.

Požádejte nás o představení našich systémů  a  ukážeme  vám jak vyrábět efektivněji s pomocí integrovaných softwarových řešení.

Autoři: Ing. Ladislav Peleška, vedoucí ERP divize a Ing. Jiří Růžička, obchodní ředitel
Vyšlo v Techmagazínu v roce 2018.

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

© 2021 TD-IS, s.r.o. všechna práva vyhrazena.

 

 

Translate »